Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii łazienkowej?
Bateria łazienkowa musi być trwała, funkcjonalna i wygodna w codziennym użyciu, ale równie duże znaczenie ma jej estetyka oraz dopasowanie do reszty wyposażenia. Wybór odpowiedniej baterii może więc przysporzyć nieco kłopotów – czym kierować się przy jej zakupie by dobrze spełniała swoje zadanie?
Jaki rodzaj baterii?
Standardowa bateria umywalkowa montowana jest przy łazienkowym zlewie. Natężenie i temperaturę wody można regulować jedną lub dwiema gałkami, trzeba też zdecydować, czy bateria ma być stojąca, montowana bezpośrednio na umywalce lub na blacie, czy ścienna, umieszczona nad umywalką. Baterie podtynkowe są dużo bardziej estetyczne, jednak ich montaż wymaga poważniejszego remontu, bo prawie cała instalacja znajduje się w ścianie, a na zewnątrz widać tylko elementy sterujące. Jeśli zaś chodzi o materiał, to dostępne są baterie chromowane, z mosiądzu, stali nierdzewnej, ceramiczne.
Oddzielna bateria potrzebna będzie do wanny albo prysznica, prócz tego można jeszcze zamontować w łazience baterię bidetową. Warto tak dobierać modele, by pasowały do siebie stylistycznie i współgrały z wykończeniem łazienki – wymiana baterii łazienkowej bywa dość kłopotliwa, dlatego lepiej od razu zainwestować w idealnie dopasowane akcesoria. W ofercie swiatlazienek.com.pl można znaleźć baterie łazienkowe Bruma w dowolnej estetyce: retro, nowoczesne, rustykalne, klasyczne, a do tego także wszelkie niezbędne akcesoria jak np. korki umywalkowe, rozety do baterii naściennych, przyłącza kątowe z uchwytem do słuchawki prysznicowej, węże prysznicowe.
Bateria oszczędzająca wodę
Zużycie wody jest istotną pozycją w domowym budżecie, dlatego rozwiązania pozwalające oszczędzić na rachunkach cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Baterie łazienkowe wyposażone w systemy zmniejszające zużycie wody są zwykle nieco droższe od tych standardowych modeli, ale ich zakup szybko się zwraca, a podczas codziennego korzystania z łazienki nie doświadcza się żadnego spadku komfortu.
Do najpopularniejszych systemów oszczędzających wodę zaliczają się perlatory. Są to specjalnie zaprojektowane sitka, które montuje się w końcówce wylewki, dzięki czemu woda staje się bardziej napowietrzona – obecność powietrza wpływa na zmniejszenie strumienia wody, ale podczas mycia nie ma wrażenia, że wody leci za mało lub ma ona zbyt słabe ciśnienie. W baterii może też znajdować się termostat do precyzyjnego kontrolowania temperatury, co pozwala ograniczyć zużycie ciepłej wody bez utraty komfortu kąpieli. Niektóre nowoczesne baterie mają jeszcze czujnik ruchu – woda leci dopiero wtedy, gdy urządzenie wykryje ruch.
Jakie są rodzaje baterii łazienkowych?
Jednym z najważniejszych etapów urządzania łazienki jest wybór właściwej baterii. Dzisiaj są one dostępne w przeróżnych typach, co należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania wnętrza, do tego bateria powinna być estetyczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Jakie parametry będą najważniejsze?
Z jakiego materiału powinna być bateria łazienkowa?
Baterie do łazienek najczęściej produkowane są z mosiądzu – jest to materiał trwały i odporny na korozję, do tego bardzo estetyczny, idealnie pasujący do eleganckich wnętrz. Dobrym wyborem będzie również bateria ze stali nierdzewnej, która nie tylko jest wytrzymała, ale i może mieć różne powierzchnie, np. wypolerowaną na wysoki połysk lub szczotkowaną. Są jeszcze baterie chromowane – im grubsza jest warstwa chromu, tym dłuższa żywotność baterii. W ofercie swiatlazienek.com.pl dostępne są także baterie łazienkowe Bruma o wykończeniu biały mat, czarny mat, stary mosiądz, Satinox, Sunset, Gold, grafit, miedź – wybrane modele pokryte są dodatkowo powłoką PVD, która zwiększa odporność baterii na zarysowania, ścieranie i uszkodzenia.
Głowica baterii łazienkowej powinna być ceramiczna – plastikowe elementy mocno obniżają cenę, trzeba się jednak liczyć z tym, że tanie materiały oznaczają większą awaryjność i szybszą potrzebę wymiany baterii.
Miejsce montażu
Baterię sztorcową montuje się na blacie łazienkowym albo bezpośrednio w umywalce – wybierając to rozwiązanie koniecznie trzeba się upewnić, że umywalka posiada odpowiednią liczbę otworów i pasują one średnicą do baterii. Drugą opcją są baterie ścienne podtynkowe, cieszące się coraz większą popularnością ze względu na estetykę – przyłącza w całości są schowane w ścianie. Na swiatlazienek.com.pl można także zamówić nowoczesne baterie podłogowe i sufitowe, w sam raz do większych łazienek o minimalistycznym wystroju.
Baterie natryskowe tak samo występują w kilku wersjach. Do łazienki z wanną przyda się model wannowo-natryskowy, z wylewką, przełącznikiem i wyciąganą słuchawką, natomiast do kabiny najwygodniejsza będzie natryskowa bateria ścienna, z odpowiednio długim wężem. Ciekawą opcją są baterie wolnostojące, w stylu nowoczesnym lub retro. Baterie prysznicowe mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, np. termostat, deszczownicę, perlator – poprawiają one komfort użytkowania oraz zmniejszają zużycie wody.
Przed zakupem powinno się sprawdzić wszystkie wymiary wybranej baterii, tak aby dobrze dopasować ją do reszty sprzętów w łazience oraz rozmieszczenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto też przyjrzeć się wykończeniu poszczególnych elementów i jakości uszczelek.